Senior i nadciśnienie

Nadciśnienie to dolegliwość, która może pojawić się w każdym wieku, jednakże w przypadku seniora niesie za sobą większe ryzyko powikłań. Trzeba mieć się na baczności, bowiem już 60 % populacji, która ukończyła 65 rok życia, będzie uskarżać się na nadciśnienie tętnicze. W przypadku osób w podeszłym wieku, nadciśnienie objawia się w postaci izolowanego nadciśnienia skurczowego, a także hipotensji orostatycznej. 
Postępujące zmiany naczyniowe są dość często objawem nieprawidłowych nawyków żywieniowych, a także rozwoju cywilizacyjnego, urbanizacji lub nawet przeprowadzki w dalekie strony. Jak widać dość często nie mamy wpływu na to w jaki sposób zachowa się nasze ciało oraz jakie poniesie to za sobą konsekwencję. Jednakże każdy senior powinien poddawać się kontrolom lekarskim. To bardzo proste, bowiem rozpoznanie nadciśnienia diagnozuje się w czasie dwóch wizyt. Jeżeli w ich trakcie stwierdzi się ciśnienie skurczowe 140 mm Hg oraz rozkurczowe 90 mm Hg, to zleca się także wykonania EKG serca, badanie dna oka i rtg klatki piersiowej. Być może szereg badań jaki należy wykonać nie brzmi dość zachęcająco, jednakże warto kontrolować swój stan zdrowia, bowiem uwaga, przypadłość ta powoduje miażdżycę ryzyko zawału serca i udaru mózgu, uszkodzeń wzroku, a także niewydolności nerek. 
 Biorąc to wszystko pod uwagę warto zapatrzyć się w ciśnieniomierz, wprowadzić zdrową, bogatą w nienasycone tłuszcze, warzywa i owoce, natomiast ubogą w sól dietę, a także zwiększyć swoją kondycję ruchową.