Senior i pieczenie chleba

Pieczenie chleba może stać się przyjemnym i codziennym rytuałem. Niejeden senior podejmuje się tego wyzwania, ponieważ chleb, który możemy kupić w sklepach znacznie różni się od tego, który sporządzimy samodzielnie. 
Smak prawdziwego, domowego pieczywa jest niezastąpiony, szczególnie doceniają go osoby dbające o zdrowie i kontrolujące to, co spożywają w przeciągu dnia. Okazuje się, że pierwszy chleb został upieczony przez egipską niewolnicę, dosłownie przez przypadek. Kobieta zapomniała o pozostawionym na słońcu cieście do pieczenia placków i w obawie, iż zostanie posądzona o marnotractwo upiekła sfermentowaną już mieszaninę. W trakcie pieczenia placek urósł i okazał się bardzo smaczny. Niestety, z czasem zakwas został wyparty przez drożdże i inne ulepszacze. 
W jaki sposób upiec pyszny, niezastąpiony domowy chleb, którym można poczęstować wnuki, przyjaciół, sąsiadów i znajomych? Otóż w profesjonalnym piecu chlebowym powinny znajdować się kamienie, ale doskonale poradzimy sobie również piekąc chleb na płaskiej blasze. Potrzebne są nie tylko woda, sól i mąka, lecz także sporo cierpliwości i czasu. Warto zaopatrzyć się także w mikser z dużymi mieszadłami. Do pieczenia domowego chleba używa się zwykłego kuchennego piekarnika, natomiast efekt chrupiącej skórki otrzymujemy poprzez wysmarowanie formy masłem. 
Można nawet kupić specjalną kamienną płytę do wypieku chleba lub automat do wypieku.
 
 Pieczenie domowego chleba może okazać się piękną tradycją, zbliżającą do siebie członków rodziny oraz przyjaciół. Pyszne kanapki podane na śniadanie, a w roli głównej oczywiście pieczywo domowej roboty to dobry początek każdego dnia.