Senior i osteoporoza

Osteoporoza to nic innego jak choroba osłabionych kości, która najczęściej dotyka osoby starsze i w podeszłym wieku. Jest niebezpieczna, ponieważ wywołuje zwiększone ryzyko złamań kończyn. Kości każdego seniora z każdym, nawet najmniejszym ruchem ulegają w jakimś stopniu degradacji i z wiekiem zaczynają słabnąć. Choroba ta szczególnie daje się we znaki kobietom w wieku pomenopauzalnym, natomiast jej przebieg jest bezbolesny. To jest głównym powodem tego, że wykrywana jest zazwyczaj wtedy, gdy już dojdzie do poważnego złamania. 
Przyczyny osteoporozy mogą być różne, na przykład spowodowane ustaniem pracy jajników u kobiet po okresie przekwitania, wchłanianiem się z nerek i jelit wapnia, znacznym niedoborem witaminy D, testosteronu oraz brakiem odpowiedniej aktywności fizycznej. Na osteoporozę narażone są także osoby cierpiące na cukrzycę, nadczynność i niedoczynność tarczycy, różnego rodzaju choroby nowotworowe, a także przewlekłe choroby wątroby i układu pokarmowego. 
Osteoporoza może w znacznym stopniu utrudnić życie, a nawet doprowadzić do stałego kalectwa. Dlatego istotą sprawy są systematyczne badania profilaktyczne, które pozwalają na wczesne wykrycie choroby. Leczenie polega zazwyczaj na wyeliminowaniu ryzyka złamania kości, podawaniu specjalistycznych leków oraz całkowitej zmiany swojego trybu życia.