Senior i odpowiednia dieta

Dobrze zbilansowana dieta jest bardzo ważna zarówno dla naszego samopoczucia, jak i zdrowia. Dotyczy to w szczególności osób starszych. Wraz z upływem lat, organizm potrzebuje innych witamin i produktów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania. Latem, osoby opiekujące się swoimi rodzicami lub dziadkami, mając na względzie ich dobro, powinny zadbać, aby w kuchni znalazły się sezonowe warzywa i owoce. 
W diecie seniora obfite i kaloryczne posiłki nie są potrzebne. Wraz z wiekiem i spowolnieniem metabolizmu maleje bowiem zapotrzebowanie na kalorie, choć oczywiście w różnym stopniu, zależnym od stanu zdrowia konkretnej osoby. Warto pamiętać, żeby w menu seniora uwzględniać także tłuszcze pochodzące z ryb, ale i te roślinne wysokiej jakości, będące źródłem cennych kwasów omega-3 i omega-6. W codziennej diecie nie może również zabraknąć witamin A, E, C i D oraz tych z grupy B, a także kwasu foliowego. Nie zapominajmy też o wapniu, ważnym zwłaszcza dla osób w podeszłym wieku. Wapń jest podstawowym budulcem mocnych kości i zębów, wpływa także na gęstość krwi i impulsy nerwowe. Znajdziemy go w serach, mleku, suszonych owocach i, warzywach. 
Osoby starsze powinny także dbać o swój układ odpornościowy. Aby go wzmocnić, warto uwzględniać  w diecie produkty bogate w cynk. Są to m. in. ryby, kapusta i wątróbka. Dodatkowo, cynk wpływa na zachowanie zmysłu smaku oraz ma swój udział w syntezie insuliny, dzięki czemu pozwala ograniczyć podwyższony poziom glukozy we krwi.

Latem można więcej

Lato to głównie okres upałów, które szczególnie mocno doskwierają osobom starszym. Odpowiednio dopasowana dieta pomoże przetrwać seniorom w cieplejsze dni i poczuć się lepiej. Lekka kuchnia, warzywa i owoce sezonowe oraz dużo płynów - to klucz do sukcesu!Ciężkie, smażone potrawy najlepiej zastąpić lekkimi daniami gotowanymi na parze lub z grilla. W upalne dni ważne jest również nawadnianie organizmu. Osoby starsze powinny pić dużo naturalnej wody mineralnej i ziołowych herbat. Doskonale sprawdzą się także świeżo wyciskane soki oraz samodzielnie przygotowywane koktajle.

Gdy dieta jest lekarstwem
W niektórych przypadkach dieta stanowi nie tylko uzupełnienie dla dobrego samopoczucia, ale jest również lekarstwem. Osoby starsze często borykają się ze schorzeniami wątroby. W tym przypadku konieczna jest dieta lekkostrawna, ograniczająca wszelkiego rodzaju tłuszcze. Posiłki muszą być podawane regularnie, 4-5 razy dziennie. Dieta nie powinna zawierać produktów wzdymających, takich jak fasola i inne rośliny strączkowe czy cebula, ostro przyprawionych potraw oraz surowych warzyw i owoców.
Wielu seniorów jest chorych na cukrzycę. Jest to bardzo trudna sytuacja, wymagająca dyscypliny i przemyślanych potraw, które uchronią przed zbyt wysokim stężeniem cukru. Trzeba jeść od 5 do 7 niewielkich posiłków w ciągu dnia. Chudy nabiał, produkty gruboziarniste, oleje roślinne i warzywa - te produkty w diecie cukrzyka powinny znaleźć się codziennie. Bezwzględnie unikać należy tłuszczu, szczególnie tego w produktach mięsnych oraz słodyczy i cukrów. 
Są sytuacje, kiedy senior ze względu na stan zdrowia może korzystać jedynie z opcji, jaką jest żywienie dojelitowe. Ten temat rozwiniemy w osobnym wpisie.

Opieka kluczem do sukcesu
Seniorzy ze względu na stan swojego zdrowia, nie zawsze mogą samodzielnie przygotowywać swoje posiłki. Ze względu na swoje obowiązki, także rodzina często nie potrafi wygospodarować czasu, aby zająć się swoimi bliskimi. W takich sytuacjach warto skorzystać z zewnętrznej pomocy. 
Praca, własna rodzina czy potrzeba odpoczynku to czynniki, które najczęściej sprawiają, że szukamy pomocy. Najlepszym rozwiązaniem, biorąc pod uwagę komfort naszych najbliższych, jest zatrudnienie opiekuna domowego. Nie tylko zajmie się pielęgnacją seniora, ale będzie pomagać w czynnościach domowych. Niejednokrotnie opiekunowie stają się także towarzyszami swoich podopiecznych, organizując im czas czy wspierając ich rozmową - mówi Mariusz Kisiel, Dyrektor ds. Sprzedaży w Polsce, Promedica24.

Promedica24 jest liderem na rynku usług opiekuńczych dla osób starszych. Firma stawia na indywidualne podejście do podopiecznych i zawsze pracuje z profesjonalnymi opiekunami. Promedica24 świadczy usługi opieki godzinowej i całodobowej. Jeżeli wymaga tego sytuacja opiekun może także zamieszkać z podopiecznym.