Gdy wątroba jest w potrzebie...

Wątroba jest nazywana filtrem, lekarzem, kucharzem i nawet fabryką chemiczną organizmu. Jeśli dopadnie ją choroba – odczuje cały organizm. Dlatego lepiej zapobiegać niż leczyć.

Na kłucie w boku często mówi się potocznie, że to ból wątroby. W rzeczywistości wątroba nie boli, ale fakt faktem – dyskomfort jest spowodowany problemami z tym narządem. Kiedy z wątrobą dzieje się coś niedobrego, narząd się powiększa, uciskając wszystkie sąsiadujące organy. To one sygnalizują o problemie. Aby do tego nie doszło, warto wiedzieć jak dbać o własny organizm.

Czego nie lubi wątroba
Wątroba jest w stanie wybaczyć wiele, ale do czasu. Niehigieniczny tryb życia wcześniej czy później odciśnie swoje piętno na wątrobie. Największymi szkodnikami wątroby są tłuste i obfite posiłki. Po spożyciu bogatych w cholesterol tłuszczów zwierzęcych (np. smażonych kotletów). Przeciążenie wątroby i stłuszczenie jej może w rezultacie doprowadzić do zapalenia. Wątroba nie lubi także alkoholu. Spożywany bez umiaru może doprowadzić do tworzenia się zwłóknień, a w efekcie do marskości. Uszkodzeniem komórek wątroby skutkuje również nadużywanie leków. Uważać na narząd powinny także osoby, które w przeszłości przebyły wirusowe zapalenia wątroby.

Dieta i nie tylko
http://www.hepatil.com/produkty/hepatil_complexJak więc zadbać o wątrobę? Trzeba skupić się na diecie. Posiłki muszą być regularne i częste – do pięciu razy dziennie. Każdego dnia należy przygotowywać świeże potrawy i podawać je ciepłe – nie za zimne i nie za gorące. Warto unikać dań smażonych – wątroba „woli” strawy gotowane, gotowane na parze albo pieczone. Definitywnie należy odstawić olej roślinny i ograniczyć spożycie soli do 5 g dziennie. A zamiast ostrych przypraw – stosować zioła pobudzające trawienie: koperek, natkę pietruszki, majeranek.
Dietę można również wesprzeć odpowiednimi suplementami, np. Hepatil Complex (http://www.hepatil.com/produkty/hepatil_complex). Preparat zawiera cholinę, która wpływa na utrzymanie właściwego metabolizmu tłuszczów, oraz witaminy B6, B2 i B1 odpowiadające za gospodarkę energetyczną. Z kolei, witamina E chroni organizm przez działaniem wolnych rodników. Suplement można stosować jako uzupełnienie codziennej diety w składniki wspomagające prawidłową pracę wątroby. A także przyjmować okresowo – w momentach szczególnego narażenia się na skutki niewłaściwej diety, alkoholu albo leków. Suplement diety polecany jest również na kłopoty z utrzymaniem prawidłowego poziomu cholesterolu we krwi.