Cukrzyca pod kontrolą

Cukrzyca to jedna z najgroźniejszych chorób cywilizacyjnych. Jak wynika z danych Światowej Organizacji Zdrowia, obecnie ok. 347 mln ludzi na świecie zmaga się z tym schorzeniem, a liczba zachorowań może wciąż rosnąć. Jakie objawy powinny nas zaniepokoić i jak kontrolować cukrzycę na co dzień – radzą eksperci Grupy LUX MED.
Cukrzyca – ukryta choroba
Cukrzyca jest przewlekłą chorobą metaboliczną, spowodowaną zaburzoną produkcją i działaniem insuliny w komórkach trzustki. Insulina z kolei jest hormonem, który obniża poziom cukru we krwi, a objawem jej nieprawidłowego funkcjonowania jest podwyższony poziom cukru glukozy we krwi. „W Polsce coraz więcej ludzi choruje na cukrzycę, obecnie szacuje się, że jest to ok. 3 mln. Wpływ na rozwinięcie się choroby mają zarówno czynniki środowiskowe, jak i odziedziczone predyspozycje genetyczne. Cukrzyca jest jedną z chorób cywilizacyjnych, która dotyka nie tylko osoby starsze, ale może pojawić się już w bardzo wczesnym wieku i zachorować na nią mogą zarówno noworodki, niemowlęta, dzieci, jak i osoby aktywne, w sile wieku” – podkreśla diabetolog Grupy LUX MED. „Dlatego tak ważne jest baczne obserwowanie swojego organizmu i właściwa, systematyczna kontrola” – mówi dr n. med. Ismena Głowania, diabetolog Grupy LUX MED.

Cukrzyca jest niepozornie zaczynającym się schorzeniem. Pierwsze jej objawy są najczęściej niezauważalne i mogą być bagatelizowane przez chorych. Początkowo można zauważyć, m.in.: zmniejszenie masy ciała, wzmożone pragnienie, wielomocz, osłabienie i wzmożona senność, stany zapalne narządów moczowo-płciowych. „Niestety do zmian cukrzycowych i nieprawidłowego funkcjonowania organizmu często prowadzić mogą niewłaściwe nawyki tj. brak aktywności fizycznej czy niezdrowe odżywianie” – dodaje dr n. med. Ismena Głowania, diabetolog Grupy
LUX MED.

Cukrzyku – zadbaj o siebie!
W codziennej walce z chorobą niezwykle istotne jest przestrzeganie podstawowych zasad tj. jak zdrowa dieta i ruch, które mają istotny wpływ na pomyślny przebieg leczenia:

Ćwicz, ćwicz
Postaraj się wykonywać codzienną, podstawową gimnastykę lub inną aktywność na miarę Twoich możliwości i stanu zdrowia. Kiedy Twój organizm podejmuje zwiększony wysiłek fizyczny, mięśnie kurczą się i rozluźniają zużywając przy tym glukozę, by uzyskać energię. Ponieważ zapotrzebowanie na nią rośnie – cukier zostaje usuwany jest z krwi podczas ćwiczeń i po nich. To znacznie obniża poziom glukozy we krwi oraz zmniejsza ryzyko otyłości i nadciśnienia.

Jedz regularnie
Staraj się jeść 5 posiłków dziennie w regularnych odstępach czasu, średnio co 3-4 godziny. Dzięki systematyce posiłków Twój poziom glukozy będzie unormowany i nie będziesz odczuwać chęci podjadania.

Jedz mądrze
Staraj się przygotowywać zbilansowane posiłki, ponieważ im bardziej dbasz
o siebie tym bardziej dbasz o swoje zdrowie. Zwróć uwagę, aby w Twoim menu znalazło się pieczywo zawierające duże ilości błonnika, produkty mleczne o obniżonej wartości tłuszczu oraz chude mięso, ryby czy wędliny drobiowe.

Zwróć uwagę na niski indeks glikemiczny
Każdy posiłek cukrzyka powinien być bogaty w węglowodany oraz skrobię
i posiadać niski indeks glikemiczny. Włącz zatem do swojego menu, m.in.: pieczywo pełnoziarniste tj. graham, żytnie, makaron pełnoziarnisty, ryż brązowy oraz kaszę np. jęczmienną. W miarę możliwości spożywaj też surowe owoce i warzywa, ponieważ poddawanie produktów obróbce termicznej zwiększa poziom indeksu glikemicznego.

Cukrzyca pod kontrolą
Nieprawidłowe leczenie i brak systematycznej kontroli  może prowadzić do trwałej lub czasowej niezdolności do pracy lub częstych absencji chorobowych, a także uniemożliwić normalne funkcjonowanie w środowisku pracy i najbliższym otoczeniu.

Aby móc sprawnie funkcjonować i wypełniać codzienne obowiązki czy pasje pomimo schorzenia, osoby zmagające się z cukrzycą powinny regularnie przeprowadzać badania istotne z punktu widzenia monitorowania cukrzycy tj. laboratoryjne, obrazowe i czynnościowe. Ważnym elementem procesu leczenia jest też stała opieką diabetologa i edukatora diabetologicznego, który będzie mógł dawać indywidualne wskazówki dotyczące stylu życia, odżywiania i aktywności fizycznej.
W ramach Programu Diabetologicznego  LUX MED „Cukrzyca pod kontrolą” każdy pacjent jest prowadzony przez Zespół Diabetologiczny otrzymując systematyczną i wielowymiarową pomoc w codziennym radzeniu sobie z chorobą.

Więcej informacji o programie diabetologicznym: